stulecie winnych

Stulecie Winnych- historia pewnej rodziny

Seria Stulecie Winnych autorstwa Ałbeny Grabowskiej to historia rodu Winnych przedstawiona w trzech tomach przez polską pisarkę Ałbenę Grabowską. Saga obejmuje wydarzenia rodziny od dnia, który poprzedza wybuch I wojny światowej, aż do współczesności. 

Tom pierwszy- “Ci, którzy przeżyli”

 “Ci, którzy przeżyli” opowiada o latach 1918-1939. W Brwinowie rodzą się bliźniaczki o imionach Anna i Maria. Niestety ich matka umiera przy porodzie. Jej mąż, a ojciec dziewczynek, Stanisław, załamany śmiercią żony, musi sam przy pomocy rodziny wychować dzieczynki. Będzie to tym trudniejsze, że dzień po ich narodzinach wybucha wojna. 

Tom drugi- “Ci, którzy walczyli”

“Ci, którzy walczyli” to opowieść o latach 1942-1968. Dziewczynki dorastają, uczą się, a ich rodzinę doświadcza kolejny konflikt- II wojna światowa. 

Tom trzeci- “Ci, którzy wierzyli”

“Ci, którzy wierzyli” rozpoczyna się w roku 1971. Przeprowadza czytelnika aż do współczesności. 

“Stulecie Winnych” to świetna powieść obyczajowa połączona z wydarzeniami historycznymi. Opisuje losy rodu Winnych na przestrzeni lat. Pokazuje jak próbują sobie radzić z przeciwnościami losu, okrucieństwem wojny. Czytamy też w niej o ich radościach, miłości. Towarzyszymy bohaterom w czasie wesel, pogrzebów, narodzin kolejnych dzieci w rodzinie. Dramaty przeplatają się z chwilami wielkiej radości. Stare sprawy potrafią wróci jak w najczarniejszych snach.Przedstawione są równocześnie bieda i bogactwo, miłość i nienawiść, wina i kara, sprawiedliwość i jej brak. To wszystko sprawia, że sagę czyta się z zaciekawieniem.

Mentorka całej rodziny, babcia Anny i Marii, ukazana jako ogromna podpora rodziny mierzy się z wieloma dylematami. Czasami żeby chronić jej członków musi podjąć bardzo trudne decyzje. Bliźniaczki, choć bardzo się od siebie różnią, darzą się wielką, siostrzaną miłością, która też napotyka na różne trudności. Mimo wszystko wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć. Pozostali z rodziny, także wnoszą wiele do przedstawianych historii, a każdy czytelnik być może znajdzie tu odpowiednik siebie.

Dla starszych czytelników to okazja do odświeżenia sobie wydarzeń z przeszłości i obserwowania jak rodzina Winnych żyła na tle burzliwej historii. Z kolei dla młodszych fanów twórczości Ałbeny Grabowskiej to wspaniała pozycja do zapoznania się z historią Polski, a przez to że jest ona przeplatana w życie rodziny takiej samej jak nasza wszystko nabiera większego realizmu. 

Przeczytanie sagi być może skłoni do prześledzenia losów własnej rodziny, na przestrzeni ostatniego stulecia.