stulecie winnych

Przez burzliwe losy wojny

Saga rodzinna to gatunek literacki, który wśród czytelników literatury popularnej cieszy się dużym zainteresowaniem. Podobnie sprawa się ma z powieściami historycznymi. Te w ostatnim czasie przeżywają swoistą drugą młodość. Ałbena Grabowska, pisarka znana głównie z książek obyczajowych, postanowiła połączyć te dwa gatunki w jeden. I tak powstało Książkę “Stulecie winnych” kupisz w Taniej Książce, czyli seria książek o trzech pokoleniach jednej rodziny, w której ważną rolę odgrywa rys historyczny. 

Trzy pokolenia historii

Rodzina Winnych to biedna, choć całkiem szczęśliwa familia, która zamieszkuje jedną z podwarszawskich wsi. W jej życiu nie dzieje się zbyt wiele, wszystko raczej powiązane jest z monotonnym trybem zmieniających się pór roku. Jest rok 1914, za jeden dzień wybuchnie I wojna światowa, a codzienność Winnych zmieni się nie do poznania. Autorkę cyklu interesuje przede wszystkim reakcja psychologiczna jej bohaterów na nową rzeczywistość. Grabowska dużo czasu poświęca przyjrzeniu się temu, jak łatwo człowiek jest w stanie zaadaptować się do nawet najbardziej przerażającej i niebezpiecznej sytuacji. Nowa codzienność wymusza na rodzinie Winnych zmianę dotychczasowego trybu życia. Dokąd ich te nowe kierunki zaprowadzą? Komu uda się przeżyć wojenne zmagania? Kto zostanie wysłany na front, a komu uda się uciec?

Brutalna rzeczywistość

Ałbena Grabowska, aby dodać realizmu swojej opowieści, przy jej pisaniu korzystała z wielu pomocy naukowych. Były to przede wszystkim podręczniki historyczne, analizy wojenne, ale – co wydaje się najbardziej interesujące – wspomnienia chłopów, którzy przeżyli wojnę. Stulecie Winnych jest chyba najlepszą serią Grabowskiej. Znajdziemy tu świetnie nakreślone rysy psychologiczne bohaterów, ciekawe postacie, prostą, ale niezwykle angażującą fabułę oraz zmierzymy się z wydarzeniami historycznymi, które faktycznie miały miejsce. 

Seria książek historycznych Stulecie Winnych, za które odpowiada Ałbena Grabowska to: 

– saga rodzinna, w której śledzimy losy trzech pokoleń,

– wielowątkowość (wątki prywatne, polityczne, społeczne, ale i historyczne kraju),

– świetnie wyważona narracja (dzieje się niewiele, ale przyzwyczajamy się do postaci),

– skupienie się na przyziemnej historii,

– dobrze nakreślone tło historyczne,

– wykorzystanie w historii wydarzeń, które faktycznie miały miejsce,

– na drugim planie przewijają się autentyczne postacie historyczne,

– opowieść obyczajowa, która czerpie wiele z polskiej historii.