stulecie winnych

Monumentalna saga rodzinna od Grabowskiej

Stulecie Winnych to typowa saga rodzinna, na którą składają się trzy obszerne powieści. Jej autorka, Ałbena Grabowska, przedstawia nam w niej losy jednej rodziny, tyle że na przestrzeni aż trzech pokoleń. Takim oto sposobem zaczynam śledzić naszych bohaterów w przededniu pierwszej wojny światowej, a rozstajemy się z nimi pod koniec XX wieku. Grabowska doskonale radzi sobie w opisywaniu codzienności rodziny, której przyszło żyć w brutalnych czasach. Dużo tu kolorytu, ale i cierpienia. Czy stulecie winnych to saga rodzinna tylko dla fanów gatunku? Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie tą historią? 

Autentyczne wydarzenia i emocje

Ałbena Grabowska wielokrotnie przyznawała, że priorytetem w pracy nad trylogią o rodzinie Winnych, były dla niej przygotowania historyczne. To jest, autorka spędziła ogrom czasu na zdobywaniu informacji na temat tego, jak żyło się w Polsce na przestrzeni lat. Jak bardzo zmieniała się codzienność, w porównaniu do codzienności pierwszowojennej, drugowojennej i tej PRL-owskiej. Ten historyczny aspekt odgrywa w Stuleciu Winnych bardzo ważną rolę. To właśnie dzięki niemu, opowieść, którą śledzimy, wydaje nam się tak żywa, autentyczna i namacalna. Warto jednak zaznaczyć, że dla Grabowskiej wątek historyczny nigdy nie miał stanowić planu pierwszego, a jedynie pełnić w całej serii jedynie fascynujące tło. 

Bohaterowie, którzy przeżyli

Stulecie Winnych prezentuje nam zwyczajnych bohaterów, którzy tak, jak każdy mają swoje obawy i pragnienia. Plany rodzinie Winnych pokrzyżuje wojna. Po niej przyjdzie chwila oddechu, zacznie rodzić się nadzieja na lepsze jutro, jednak ta zostanie stłamszona przez wybuch kolejnej wojny. Grabowska przedstawia nam bohaterów, którzy mimo ogromnych przeciwności losu się nie poddają. Cały czas idą do przodu, pragnąc ze wszelkich sił żyć. Stulecie Winnych to złożona i rozbudowana saga rodzinna, w której znajdziemy wiele elementów powieści historycznej. Należy jednak zaznaczyć, że głównym wątkiem w całej serii jest wciąż klasyczny wątek obyczajowy. 

Krótka charakterystyka serii Stulecie Winnych: 

– cykl składa się z trzech obszernych tomów, 

– piękna i wzruszająca historia o chęci życia oraz sile rodziny,

– opowieść o trzech pokoleniach jednej rodziny,

– przeprawa przez prawie sto lat polskiej historii,

– zrównoważone połączenie powieści obyczajowej z historyczną,

– fikcja miesza się tu z rzeczywistością,

– barwna, ale i przepełniona cierpieniem saga rodzinna,

– książka dla fanów wielotomowych opowieści.